Tapahtumat ja koulutukset

Tapahtuma

Aamukahvit 11.9.2025: Turvemetsätalouden toimintatapojen muutos vesistöjen tummumisen ehkäisemisessä

Tervetuloa aamukahveille kuulemaan ja keskustelemaan turvemetsätalouden toimintatapojen muutoksesta vesistöjen tummumisen ehkäisemisessä to 11.9.2025 klo 8:30-9:15. Alustuksen aiheeseen antaa erikoistutkija Laura Härkönen Suomen ympäristökeskuksesta.

Lue koko juttu

Tapahtuma

Maa- ja metsätalouden vesiensuojeluretki Tohmajärven Solikanpurolle 20.9.2025

KiMo-hanke järjestää maa- ja metsätalouden vesiensuojeluretken Tohmajärven Solikanpurolle lauantaina 20.9.2025 klo 10-16. Bussikuljetus lähtee Outokummun linja-autoasemalta. Ilmoittaudu mukaan! 

Lue koko juttu

Tapahtuma

Aamukahvit 25.9.2025: Maatalouden vesienhallinnalla lisää monimuotoisuutta ja vähemmän vesistö-kuormitusta

Tervetuloa Kirkkaasti monimuotoisille aamukahveille kuulemaan ja keskustelemaan maatalouden vesienhallinnasta ja kuinka sillä voidaan lisätä monimuotoisuutta ja vähentää vesistökuormitusta to 25.9.2025 klo 8:30-9:15. Alustuksen aiheeseen antaa maatalouden ympäristöasiantuntija Vuokko Mähönen Pohjois-Savon ELY-keskuksesta.

Lue koko juttu

Tapahtuma

Aamukahvit 9.10.2025: Vesien palauttaminen – case Palosuo

Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan vesien palauttamisesta ja miten se toteutettiin Palosuolla to 9.10.2025 klo 8:30-9:15. Alustuksen aiheeseen antaa toiminnanjohtaja FM Tuomo Laitinen Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry:stä.

Lue koko juttu

Menneet tapahtumat